Co Facebook.com vlastně je?

23. srpna 2009 v 7:54 | Jupi(Admin)
Co Facebook.com vlastně je?
Opravdu základní a obecně mluvící charakteristika popisuje portál facebook.com jako takzvanou sociální síť. Ta má v zásadě sloužit, jak plyne už z názvu, k socializaci uživatelů respektive k jejich komunikaci. Pokud se ale na Facebook připojíte, nebudete mít k dispozici pouze odesílání zpráv, chat apod., ale také velký počet doprovodných funkcí, které získaly serveru ohromnou popularitu. Především v západní Evropě už má v generaci do 20 let Facebook téměř každý a jeho obliba stále skokově narůstá. Například v České republice je meziroční nárůst 194%. V případě, že i vy propadnete určitému kouzlu a genialitě portálu facebook.com, můžete si být jistí, že je na světě ještě dalších 200 miliónů lidí, kteří jsou na tom stejně. Komunikují, hrají si, sdílí videa a fotografie; využívají tyto tři základní funkce.


Jak to všechno vzniklo?

Facebook je už od svého počátku striktně určen pro co možná nejvíce soukromou komunikaci. Jeho kolébkou jsou spojené státy respektive prostředí okolo známého Harvardu, kde se student Mark Zuckerberg (dnes nejmladší multimiliardář na světě) rozhodl, že vymyslí síť, která by umožnila studentům snadnou komunikaci. Ti si ale facebook.com zamilovali a i ostatní univerzity žádaly přístup. Během pár let se tak rozšířil mezi širokou veřejnost, když se dnes může připojit každý, komu už bylo 13 let. Zároveň ale Facebook stále udržuje systém uzavřených skupin, ve kterých mohou diskutovat například pouze kolegové z práce apod. Pokud bychom se bavili i o jeho budoucnosti, je vzhledem k již zmíněné narůstající oblibě více než růžová.

Co všechno Facebook nabízí?

Už jsme nastínili, že na facebook.com nenajdete pouze několik chatů a jeden systém na odesílání zpráv, ale také některé další funkce. Těmi jsou v první řadě tzv. Facebook aplikace, ze kterých se dnes stává téměř samostatné internetové odvětví. Prakticky denně se snaží některé reklamní firmy vytvořit aplikace, které by v síti Facebook nejen zaujaly uživatele, kteří je budou využívat, ale přinesly i očekávaný zisk. V praxi tak portál nabízí vše od jednoduchých testů, přes horoskopy, až po složitější online hry. To vše ještě více zesiluje oblibu facebook.com a s trochou nadsázky i jeho návykovost, když nám základní pudy velí - "Vyhrávej a chlub se mezi ostatními." Aplikace ale nejsou vše. Stavebním kamenem jsou pro Facebook pochopitelně videa a fotografie respektive tzv. tagování. To umožňuje označit na každém obrázku jiného uživatele, čímž se celá síť ještě více propojuje. Každý průměrný uživatel má na facebook.com desítky fotografií, na kterých ukazuje jak sebe, tak své "otagované" přátele.

Fenomén statusů

Statusy jsou dnes doslova symbolem doby. I když budete mít v adresáři přátel na síti Facebook pouze pár desítek lidí, neustále se budete na "zdi" (hlavní stránka uživatelského rozhraní) potkávat s takzvanými statusy. To jsou v podstatě zprávy ostatních uživatelů, které vidí všichni, a které v praxi informují naprosto o všem. Prostřednictvím statusů můžete upozornit jak na některé zajímavé internetové texty a videa, či jednoduše napsat - "Zrovna jsem přišel domů, jdu spát," který mimochodem patří mezi nejčastější. Upravovat si status na Facebooku každou hodinu je dnes až "módní" záležitostí a určitě i vy poznáte, že i přirovnání ke sportu není nadnesené.

Facebook.com a statistiky

Pokud jsme se vám až doposud snažili obrovitost portálu facebook.com přiblížit fakty ve větách, teď přichází na řadu čísla. Základním údajem je pro každou síť pochopitelně počet uživatelů, o kterém už nepřímo byla řeč - aktivních je zhruba 175 miliónů, celkové číslo ale výrazně překračuje 200 miliónů. Doslova extrémní je pak například návštěvnost Facebooku, která je 65 miliard za měsíc, nebo počet vyhledání na předních vyhledávačích, 500 miliónů měsíčně. Denně se pak na Facebook zaregistruje neuvěřitelných 250 tis. uživatelů, kteří ještě více rozšiřují už tak nevídanou základnu. Když se vrátíme k návštěvnosti, řadí se podle ní Facebook do Top 5 na světě. Mluvili jsme také o fotografiích jako o jednom ze stavebních kamenů, tak pouze pro orientaci, na facebook.com najdete celkem přibližně 1,7 miliardy fotek.

Proč zrovna náš portál?

Jak už jste snad pochopili, Facebook je ohromným kolosem, který i přes veškeré klady skýtá i některá úskalí. Především je v takovémto počtu uživatelů v sázce velký počet osobních údajů, a pokud v uvozovkách nebudete vědět, jak se chovat, může vás někdo snadno napálit. Na našich stránkách ale naleznete i některé šikovné rady, jak se na portálu facebook.com zorientovat, jak pracovat s aplikacemi a ostatní cenné tipy, které na samotném serveru pochopitelně nenajdete. Pokud si myslíte, že jsou tyto fakta zmíněná přímo na titulní stránce kompletní, jste také na velkém omylu. V jednotlivých sekcích našeho webu naleznete obsáhlejší výčet a teprve po jeho pročtení můžete říct, že server znáte. Nebuďte pak překvapení a radši si zjistěte vše, co si lze představit pod pojmem Facebook, u nás.

//<![CDATA[ //]]>
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 MarkPS MarkPS | Web | 24. prosince 2009 v 16:08 | Reagovat

no lollll=d=d=d=d=d=d :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama